Пошук по сайту


Урок№ Тема. Види вишитих виробів. Регіональні особливості оздоблення виробів вишивкою. Знаки І символи в українській вишивці сонця

Урок№ Тема. Види вишитих виробів. Регіональні особливості оздоблення виробів вишивкою. Знаки І символи в українській вишивці сонця

УРОК№

Тема. Види вишитих виробів . Регіональні особливості оздоблення виробів вишивкою. Знаки і символи в українській вишивці ( сонця, води, берегині, продовження життя тощо).
Мета: ознайомити учнів з українською вишивкою, видами виробів оздоблених вишивкою,знаками і символами в українській вишивці ; виховувати дисциплінованість учнів, бережливе ставлення до інструмента, устаткування, матеріалів; розвивати спостережливість і самоконтроль, увагу, точність та координацію рухів.

Обладнання: зразки виробів, ілюстрації, зразки вишивки.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку

І. Організаційний момент……….. 7 хв.

II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів……….10 хв.

III. Вивчення нового матеріалу……………………….. 15 хв.

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів…………….7 хв.

V. Підсумки уроку……………………………………….5хв

VI. Домашнє завдання…………………1 хв.

Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання з класом. Концентрація уваги учнів та перевірка їх наявності. Організація і перевірка готовності учнів до роботи, створення позитивної емоційної атмосфери. Призначення чергових.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ УЧНІВ

-Що таке вишивка?

-Які є види виробів оздоблених вишивкою?

ІІІ.ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Вишивка – вид народного декоративно-ужиткового мистецтва, фрагментальне або сюжетне зображення на тканині, шкірі, повстині; виконане різними ручними або машинними швами.

Види вишитих виробів.

Основною функцією вишивки як упродовж віків, так і зараз, є оздоблення одягу і тканин для обладнання житла. Наші предки оздоблювали жіночі головні убори: перемітки, очіпки, хустки, стрічки, чоловічі шапки; плечовий одяг: жіночі та чоловічі сорочки; верхній одяг: кожухи, безрукавки, свити, спідниці та ін.

Сьогодні художнє вишивання також широко і різноманітно застосовується для оздоблення одягу і сучасного інтер’єру. Найбільше підлягає оздобленню дитячий одяг, жіноча білизна, сорочки, блузки, предмети побуту (рушники, серветки, штори, постільна білизна, декоративні наволочки та ін.). Поряд з традиційними атрибутами оздоблення житла постійного розвитку набуло мистецтво виготовлення тематичних панно з вишитими портретами видатних людей, зображенням пам’ятних дат, державної символіки.

Регіональні особливості оздоблення виробів вишивкою.

В Україні вишивка поширена скрізь, але кожний район, навіть село, мали свої улюблені кольори, свої місцеві візерунки й традиційну техніку виконання. Коли б зібрати разом жінок з різних областей України і подивитися, як у них вишиті сорочки, то одразу стане очевидним величезне розмаїття української вишивки.
Так, на Київщині найбільш поширені вишивки з геометричним, інколи – рослинно-геометризованим орнаментом. Основний колір вишивок – червоний, який доповнюється чорним та незначною кількістю жовтого.

Для Чернігівщини характерні геометричні візерунки, в яких переважають червоний та білий кольори або червоний та синій на білому тлі виробу.

Полтавщина славиться вишуканими за конфігурацією геометричними та стилізованими рослинними мотивами. Надзвичайно гарні однотонні сорочки вишиті відбіленими нитками. Не менш оригінальні полтавські рушники, оздоблені композиціями вазонів тощо.

Своєрідною вишивкою здавна відома Волинь. Тут поширені геометричні мотиви. Іноді вони поєднуються з рослинними мотивами. Кольорова гама стримана, монохромна, основний колір – червоний, часом доповнюється вкрапленням чорного, синього або зеленого.

На Поділлі, Буковині та Покутті поширені геометричні мотиви. Поширені також композиції зі стилізовано-рослинними мотивами. Поширеною у цих регіонах є вишивка білим по білому, суцільним червоним, вишневим або чорним кольором.

Для Львівської області характерні рослинні мотиви, які поєднуються з дрібними геометричними. Колорит вишивок насичений, дзвінкий, утворений сполученням червоної, синьої, білої, зеленої, жовтої барв.

На Гуцульщині вишивки вирізняються різноманітністю композиційного вирішення – геометричних, іноді рослинно-геометризованих мотивів та багатством колориту. Кольорова гама базується на поєднанні яскравих контрастних барв: чорної, червоної, вишневої, оранжевої, жовтої, синьої, блакитної, фіолетової та зеленої.

На території Лемківщини поширені вишивки з перевагою рослинних мотивів. Це симетрично розташовані галузки з листків, квітів, пуп’янків. Кольорова гама стримана, побудована на поєднанні основної червоної барви з незначною кількістю темно-синьої або чорної. Іноді вони доповнюються зеленим, фіолетовим та жовтим кольорами.

Традиційними для Бойківщини є стрічкові композиції, утворені провідним мотивом – ромбом та підпорядкованими йому квадратами, ламаними лініями, трикутниками, зубцями, розетами. Стилізовано-рослинний орнамент утворюється вазонковими мотивами, галузками з чотирьох, шести, восьмипелюсткових квітів, листків та ін.

Знаки і символи в українській вишивці (сонця, води, берегині, продовження життя тощо).

Люди здавна відображали явища природи, окремі поняття умовними знаками-символами. Наприклад, коло – сонце, символ життя, хрест – людина, вогонь. Жіноча фігура символізувала богиню життя. Окремі ознаки – символи не тільки прикрашали житло, одяг та предмети побуту, але повинні були охороняти, захищати, оберігати від злих духів, приносити щастя. Тому називали їх оберегами.

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

- Які є види вишитих виробів?

- Які є символи в українській вишивці?

V.ПІДСУМКИ УРОКУ

Учитель просить кожного учня відповісти на такі запитання:

1. Що ми робили на уроці?

2. Що нового ви дізналися на уроці?

3. Чи досягнули очікуваних результатів ви особисто, клас у цілому? Чому ви так вважаєте?

VI.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати повідомлення про українську народну вишивку.

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Тема: Оздоблення виробу лічильною гладдю «ялинки» (8 клас)
Мета: ознайомити учнів з асортиментом виробів, вишитих лічильною гладдю, навчити виконувати лічильну глядь «ялинки», виховувати працелюбність,...

Мистецтво створення й конструювання із паперового квадрата різноманітних виробів та іграшок
Мета. Ознайомити та дати знання про мистецтво створення й конструювання із паперового квадрата різноманітних виробів та іграшок....

Які види плечових виробів ти знаєш?
Заповніть пропуски у тексті: Гладь це вишивка або стібками, які… або заповнюють площину узору. Вільна гладь-гладь, що виконується...

Урок 5 Тема. Трапеція, види трапецій та їх властивості
Навчальна мета: сформувати поняття трапеції, вивчити окремі види трапецій та їх властивості, формувати навики їх застосування при...

Конспект уроку ( 9 клас) Тема: Розробка ескізних малюнків композицій...
Тема: Розробка ескізних малюнків композицій для оздоблення виробу технікою геометричного різьблення

Урок 1 Тема. Вступний урок. Види та типи ліній. Малювання шахового орнаменту в квадраті
Ознайомити дітей з видами та типами ліній; навчити їх зображувати; створювати орнамент із геометричних фігур; користуватися лінійкою...

Характерні риси бароко в українській архітектурі
Культура бароко в Україні охоплює другу половину XVII xviii ст. Порівняно із Західною Європою стиль бароко в Україні поширився із...

Художня культура рідного краю. Регіональні центри народних промислів...
Тема Художня культура рідного краю. Регіональні центри народних промислів І ремесел. Етнорегіональний фольклор ознайомить Вас з кращими...

Гуцульська вишивка інтер'єрного призначення. Зміст Гуцульська вишивка...
У його предновічних образах, зручних утилітарних формах І динамічних мотивах орнаменту містяться символи втаємниченої, чарівної природи,...

Урок 57-58 Тема: Поняття комп’ютерної публікації. 3асоби створення...
...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

geo.lekciya.com.ua
Головна сторінка