Пошук по сайту


Позакласний захід «Астроном І я»

Позакласний захід «Астроном І я»

Позакласний захід «Астроном і я».
Ведучий: сьогодні ми зібралися, щоб зрозуміти, яка цікава наука – астрономія, яке у неї і у нас майбутнє і з’ясувати, що ми знаємо, що потрібно нам знати, щоб вивчати цей цікавий предмет.

1 учень:

У грудні 2007 року Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй проголосила 2009 рік «Міжнародним роком астрономії». Резолюцію представила Італія, батьківщина Галілео Галілея. Міжнародний рік астрономії 2009 є ініціативою Міжнародного астрономічного союзу і ЮНЕСКО.

2009 рік став ювілейним для важливої події: першого використання Галілеєм у 1609 році телескопа – винаходу, який розпочав чотирьохсотрічний період дивовижних астрономічних відкриттів.

Міжнародний рік астрономії – це мирна глобальна співпраця з метою дослідження загадок виникнення людства і нашого Всесвіту – тієї загальної спадщини, яка пов’язує всіх громадян Землі. Астрономія – це інтелектуальний розвиток, який триває тисячоліття і проходить через всі межі: географічні, вікові, статеві, расові та культурні, відповідаючи, таким чином, повною мірою статуту ООН. У цьому сенсі астрономія – це класичний приклад того, як наука може сприяти поглибленню міжнародної співпраці і взаємодії.

Концепція МРА-2009 полягає в тому, щоб допомогти громадянам всього світу знов відкрити своє місце у Всесвіті через споглядання краси нічного неба і тим самим заохотити здатність людей робити відкриття і дивуватися. Було б непогано, якби всі люди усвідомили роль астрономії й інших наук в нашому повсякденному житті і зрозуміли, яким чином наукові знання можуть сприяти створенню справедливого і мирного суспільства.

Мета МРА-2009 полягає в тому, щоб стимулювати у всьому світі, особливо серед молоді інтерес до астрономії і науки в цілому в рамках центральної теми «Всесвіт для Вас». Заходи МРА-2009 сприятимуть правильному сприйняттю творчих аспектів астрономії, які є безцінним загальним ресурсом для всіх країн.

Всесвіт нагадує надувну кульку, на якій намальовані галактики і, як на глобусі, нанесені паралелі і меридіани для визначення місця розташування точок; але у випадку Всесвіту для визначення положення галактик необхідно використовувати не два, а три виміри. А чи можна зазирнути усередину надувної кульки? Для цього довелося б вийти у четвертий вимір, чого жоден фізик не вміє робити; і хоча, загалом кажучи, можна використовувати й шість вимірів, усі ми визнаємо, що йдеться тут усього про деяку гру слів, а всю фізику цілком можна усвідомити, зручно розмістившись або, іншими словами, будучи намальованими на поверхні такої повітряної кульки.

Тулліо Редже. «Етюди про Всесвіт».

2 учень: Сторонній людині важко навіть уявити, наскільки бурхливі пристрасті вирують у сучасному науковому світі, де кожний тимчасовий період заспокоєння сприймається як пауза перед шаленою бурею давно очікуваної нової революції в астрономії. Одна з найдивовижніших фізичних наук – астрофізика переживає зараз справжню наукову революцію, пов’язану, у першу чергу, з освоєнням ближнього космосу й виведенням на орбіту численних космічних обсерваторій.

1 учень: Останні наукові відкриття в цій галузі знань настільки вражаючі, що давно зійшли зі сторінок спеціальних наукових видань й увійшли до передовиць газет і популярних журналів. Чого тільки коштують недавні сенсації про прискорене розширення Всесвіту, домінування в природі темної матерії – енергії і, звичайно ж, гігантські колапсари – чорні дірки, що складають основу ядер галактик і наддалеких об’єктів – квазарів.

2 учень: Зрозуміло, усіма своїми приголомшливими успіхами астрофізики зобов’язані не тільки новим космічним лабораторіям, але й сучасним земним циклопічним телескопам і різним інноваційним методам реєстрації найрізноманітніших хвиль і частинок, включаючи невловимі нейтрино.

1 учень: Важко повірити, але історично зовсім недавно – близько сторіччя тому – тодішнім астрономам увесь Світ видавався вічним і незмінним, будучи рівномірно заповненим зорями, планетами й міжзоряною речовиною. Ситуація буквально вибухнула на початку минулого століття після створення теорії відносності Ейнштейна. Застосувавши свою теорію до усього Всесвіту, Ейнштейн знайшов, що такого розв’язання рівнянь, якому б відповідав не змінюваний з часом Всесвіт, не існує.

2 учень: І сьогодні доведено – Всесвіт розширюється, але центр розширення відсутній: з будь-якої точки Всесвіту картина розширення буде представлятися такою самою як бачимо і ми.

У нашій Галактиці – Чумацькому Шляху – понад дві сотні мільярдів зір найрізноманітнішої світності і кольору. Чумацький Шлях – цей дивний зоряний острів навіть має свої супутники – десяток карликових галактик.

1 учень: Швидко просуваються астрономи в глиб Всесвіту. Недуже давно межею здавався вік у вісім мільярдів років тому, тепер учені впритул наблизилися до десятимільярдного рубежу. Схоже, що наша машина часу стрімко наближається до зупинки «Народження галактик». Прибувши туди, ми, імовірно, розгадаємо таємницю невидимої матерії. Але і це ще не стане кінцевим пунктом. Час буде упритул узятися за розв’язання двох головних проблем – як народився Всесвіт і яке його майбутнє?

2 учень: Захоплюючись красою і внутрішньою еволюційною доцільністю навколишнього Світу, давайте пам’ятати про його крихкість і беззахисність у ворожому космічному середовищі. Адже все, що ми бачимо, виникло в результаті збігу практично нескінченної кількості фактів і цілком можливо, що природа вже ніколи не зможе повторити цього свого унікального експерименту.

1 учень: Відомий французький астроном, фізик і математик П’єр Симон Лаплас писав: «Астрономія за величчю свого об’єкта і за досконалістю своїх теорій є найпрекраснішим пам’ятником людського духу і проявом найвищого його інтелекту». Тож чи годиться, запитуємо ми усіх нас, позбавити майбутні покоління цього найпрекраснішого духу і найвищого інтелекту?
І конкурс.

Космічна вікторина.

 1. Перша в світі жінка – космонавт? (Валентина Терешкова).

 2. Кому з космонавтів належать слова «Поїхали!»? (Ю.О.Гагарін).

 3. Хто перший зробив крок у відкритий космос? (Олексій Леонов).

 4. Хто перший здійснив посадку на Місяць і на якому кораблі? (Американський корабель «Аполлон».1969 рік, Н. Армстронг і Е. Олдрін).

 5. Ні зонд, ні корабель, а ні ракета не сяде на цю планету: в туман, як у пуховий светр, огорнений гігантський… (Юпітер).

 6. У цієї планети є тезка: живе він не в царстві заморським – він царства морського чаклун. Планета ця зветься… (Нептун).

 7. Вдалині від жагучого Сонця планета, надівши кільця буяє, неначе в платті ажурнім. І звемо її ми… (Сатурном).

 8. В якому сузір’ї знаходиться Полярна зірка?

 9. Як ви думаєте, зріст космонавтів під час польоту збільшується чи зменшується? ( Збільшується приблизно на 5 см , бо в космосі на хребет не діє сила земного тяжіння).

 10. Чим відомі імена: Костянтина Едуардовича Ціолковського і Сергія Павловича Корольова?

 11. Скільки собак можна побачити на зоряному небі? (Великий і Малий Пес, Гончі Пси).

 12. Як звали гостю з майбутнього? (Аліса Селезньова).

 13. Який птах відрізняється розумом та кмітливістю? (Говорун).


ІІ конкурс.

Швидко, швидко, швидко… 1. Сатурн


  Рік


  8км/с


  Земля

  Магнітне

  поле  Комета


  Космонавт


  Юпітер


  Світло


  Гравітація


  Вакуум

  Леонід Каденюк  Чумацький


  Місяць


  Уран


  Орбіта


  Плутон


  Меркурій


  Марс


  Галілей


  Відстані


  Венера


  11,2км/с


  Сузір’я


  Нептун

  Вид матерії, який оточує Землю.

 2. Хто винайшов телескоп?

 3. На якому з небесних тіл не діє Архімедова сила?

 4. Яку назву мають хвостаті зорі?

 5. Явище, яке спричиняє рух тіл до Землі?

 6. Скупчення зірок, які мають певні назви.

 7. Як в Україні називають Молочний шлях?

 8. Чому дорівнює перша космічна швидкість?

 9. Чому дорівнює друга космічна швидкість?

 10. Що рухається зі швидкістю 300000км/с?

 11. Професія людини, спеціально підготовленої до польоту в космос?

 12. Назвіть прізвище космонавта незалежної України, який побував у космосі в 1998 році?

 13. Скільки планет утворюють Сонячну систему?

 14. Назвіть планети земної групи.

 15. Назвіть планети – гіганти.

 16. Чи є у планети Земля природний супутник, і якщо так, як він називається?

 17. Безповітряне середовище – це…

 18. Шлях, яким рухається небесне тіло.

 19. Час повного оберту Землі навколо Сонця.

 20. Світловий рік – це одиниця часу чи відстані?


ІІІ конкурс.

Чи знаєш ти, що…

 1. Найбільше сузір’я – Гідра, назване на ім’я міфічного чудовиська. Воно складається… (з 68 зірок, видимих неозброєним оком), і займає близько … (3% площі зоряного неба).

 2. Найяскравіша зірка на небі, відстань до неї 8,6млн. світлових років – це… (Сиріус).

 3. Найменше сузір’я – це… (Південний Хрест).

 4. Найбільша зірка, яка у 2400 разів більша за Сонце – це… (Мю Цефея).

 5. Найважча зірка, яка важча за Сонце у 200 разів – це (Ета Кіля).

 6. Найменші зірки:

«білий карлик» діаметром 10000км – чайна ложка речовини, з якої він складається, важить… (5 тонн);

нейтронна зірка діаметром 25 км: чайна ложка речовини важить… (1млрд. тонн).

 1. Карликова галактика Стрільця – найближча галактика, відстань до якої… (50000 світлових років).

 2. Як виникають найбільш стислі об’єкти у Всесвіті «чорні діри»? (Виникають у результаті вибухів наднових зірок).


ІV конкурс.

Подорож повітрям.

1. Які були перші літальні апарати? Коли і ким вони були запущені?

Повітряні кулі, наповнені теплим повітрям. Вони були запущені 15 червня 1783 року французами – братами Жозефом і Етьєном Монгольф’є. Куля піднялась на висоту 1800 м.

2. У якому році російський винахідник А. Можайський побудував важкий літак з паровим двигуном?

У 1884 році.

3. З яким двигуном побудував аероплан американець С. Ланглі в 1930 році?

З бензиновим двигуном.

4. У якому році Ігор Сикорський побудував вертоліт?

У 1909 році.

5. У 1939 році вертоліт VS – 300, сконструйований Ігорем Сикорським, став прообразом всіх наступних моделей гвинтокрилих машин. Що він запропонував використати?

Він запропонував використати два несучих гвинти, які оберталися б у різних напрямках.

Першим літальним апаратом, швидкість якого перевищувала швидкість звуку, став аероплан X-1, або «Чарівна Гленніс», оснащений реактивним двигуном. Яка була його швидкість?

1126 км/год.

6. За який час 1 вересня 1974 року літак зробив найшвидший в історії переліт від Нью-Йорка до Лондона?

За 1 годину 55хв.
V конкурс.

Астрономія і я.

1. Знайди дві правильні відповіді:

 1. Чому астрономи, спостерігаючи в телескоп за далекими галактиками, бачать минуле Всесвіту?

А. Бо далекі галактики ми спостерігаємо ще до того моменту, як там утворились зорі.

Б. Бо астрономи почали користуватись телескопами тільки в XVІІ ст.

В. Бо швидкість світла 300000 км/с є обмеженою величиною, тому від далеких галактик надходить до Землі інформація тільки через мільярди років після їхнього утворення.

Г. Бо сучасний стан Всесвіту побачать тільки далекі наші нащадки.

Д. Бо інформація про сучасний стан Всесвіту поглинається чорними дірами.

2. У чому полягає основна відмінність між евклідовою та неевклідовою геометрією?

А. Евклідову геометрію вивчають у школі, а неевклідову – в університеті.

Б. Евклідову геометрію застосовують у планіметрії, а неевклідову – у стереометрії.

В. Евклідову геометрію використовують для вимірювання площі квадратів, а неевклідову – для вимірювання площі кола.

Г. Евклідову геометрію використовують для вимірювання відстаней до планет, неевклідову – для визначення відстаней до галактик.

Д. В евклідовій геометрії сума кутів у трикутнику дорівнює 180°, а в неевклідовій сума кутів у трикутнику може бути більшою або меншою від 180°.

3. Чи справедлива в нашому Всесвіті геометрія Евкліда?

А. Під час вимірювання відстаней до планет і зір геометрія Евкліда виконується.

Б. Не виконується, якщо густина енергії не дорівнює критичній густині.

В. Не виконується, бо не вдається обчислити точне значення числа π.

Г. Не виконується, бо невідомий об’єкт Всесвіту.

Д. Не виконується, бо Всесвіт стискується.

4. Які речовини є основою всіх живих організмів на Землі?

А. Водень.

Б. Кисень.

В. Кремній.

Г. Вода.

Д. Вуглець.

5. Яка відстань від Сонця до центра Галактики?

А. 100000 св. р.

Б. 25000 св. р.

В. 8500 пк.

Г. 25000 пк.

В. 100000 пк.
2. Знайди правильну відповідь.

 1. Коли утворилась наша Галактика?

А. 10 років тому.

Б. 10 років тому.

В. 10 років тому.

Г. 10 років тому.

Д. 2000 років тому.

2. Коли утворилась Сонячна система?

А. 6·10 років тому.

Б. 5·10 років тому.

В. 5·10 років тому.

Г. 10 років тому.

В. 10 років тому.

3. Як розшифровується українською мовою абревіатура SETI?

А. Дослідження та пошук позаземного розуму.

Б. Зв’язок з інопланетними цивілізаціями.

В. Галактична комісія космічних мандрівок.

Г. Міжзоряний Інтернет - клуб.

В. Міжпланетна астрономічна асоціація.

4. На яку відстань від Землі вже поширились у космос «розумні сигнали» наших радіостанцій?

А. 100 св. р.

Б. 1000 св. р.

В. 200 св. р.

Г. 10 св. р.

Д. 50 св. р.

5. Скільки зір налічує наша Галактика?

А. 4·10

Б. 10

В. 2·10

Г. 3·10

Д. 5·10

6. Найближча до нас галактика – це:

А. Галактика М31 у сузір’ї Андромеди.

Б. Галактика М32 у сузір’ї Андромеди.

В. Мала Магелланова Хмара.

Г. Велика Магелланова Хмара.

Відповіді.

№1.

1. В, Г

2. Г, Д

3. А, Б

4. Г, Д

5. Б, В

№2.

1. А

2. В

3. А

4. А

5. А

6. В

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Позакласний захід «Астроном І я»
Ведучий: сьогодні ми зібралися, щоб зрозуміти, яка цікава наука – астрономія, яке у неї І у нас майбутнє І з’ясувати, що ми знаємо,...

Позакласний захід з математики Гра “Математичний бокс”. 8-9 класи...
Проводиться бій за титул чемпіонів школи серед команд 8-9класів. Дві команди беруть участь у змаганнях у складі 6 чоловік

Позакласний захід з математики
Гра складається з шести раундів І фіналу. Після кожного раунду з гри вибуває один учень, який набрав найменшу кількість балів. Якщо...

А рхімед
Сіракузи, де І прожив майже усе своє життя. Його батьком був Фідій, астроном при дворі правителя міста Гієрона. Учився Архімед в...

Архімед
Сіракузи, де І прожив майже усе своє життя. Його батьком був Фідій, астроном при дворі правителя міста Гієрона. Учився Архімед в...

Архімед
Сіракузи, де І прожив майже усе своє життя. Його батьком був Фідій, астроном при дворі правителя міста Гієрона. Учився Архімед в...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації

geo.lekciya.com.ua
Головна сторінка